כתבו עלינו

דליפת אמוניה ארעה היום במפעל שטראוס המייצר גלידה ושייך לקבוצת יונילבר, שסמוך לקניון חדש מקבוצת עזריאלי. בשל הדליפה פונה הקניון הסמוך, ונחסמו צירי תנועה באזור. צוות המפעל השתלט על הדליפה, והארוע הסתיים ללא נפגעים. צוות המשרד להגנת הסביבה לא מצא אמוניה באזור. לאור ממצאי הבדיקה, המשטרה פתחה מחדש את צירי התנועה.

 לצד המפעל, הפועל במקום מזה כשישים שנה, נחנך לפני חודשים ספורים הקניון החדש. צעד זה עורר מחלוקת, בשל התנגדות המשרד להגנת הסביבה לבניית מבנה ציבור בסמוך למיכל האמוניה, המאחסן עד 17 טון מהחומר הרעיל, הנדרש למתקני הקירור. בעוד המשרד להגנת הסביבה ממליץ על הרחקת מבני ציבור כ-100 מטרים מריכוזי חומרים מסוכנים, רק סמטה ברוחב שישה מטרים מפרידה בין הקניון למיכל. עם זאת, עיריית עכו החליטה לאשר את פתיחת הקניון, בטענה כי המפעל פועל מזה שנים בלב האזור הצפוף.

 רק אתמול החליטו השר להגנת הסביבה ושר התמ"ת לסגור את מיכל האמוניה הגדול במפרץ חיפה, המשמש לאחסון זמני לאמוניה המיובאת לארץ. המיכל הגדול, המכיל עד 12 אלף טון אמוניה, משמש את תעשיות הדשנים והמזון, אך מציב איום על תושבי האזור. זאת, בשל החשש מפגיעת טילים בו בשעת מלחמה, והתפרצות החומר המסוכן לאזורי המגורים הצפופים. בשל כך, הוחלט לסגור את המיכל ולהקים מפעל ייצור אמוניה מגז טבעי, כנראה בדרום הארץ.

 מקבוצת עזריאלי נמסר בתגובה: "מערכות הבטיחות המתקדמות שהתקינה קבוצת עזריאלי בקניון עכו, הן שזיהו והתריעו ראשונות ובאופן מיידי על דליפת האמוניה ממפעל שטראוס הסמוך. בזכות התראת מערכות אלה של הקניון, נקראו אל האזור כוחות הביטחון הרלבנטיים באופן מיידי וניתן היה להגיב לאירוע באופן מיטבי . מרגע זיהוי הדליפה פעלה הנהלת הקניון בצורה מהירה, אחראית ובטיחותית והעבירה את מבקרי הקניון אל אזורי הביטחון המוגנים שבקניון".

 מגלידת שטראוס נמסר: "היום בשעות הבוקר קרתה דליפה מינוארית בחדר המכונות במפעל גלידת שטראוס, מערכות ההתראה במפעל פעלו מיד, והדליפה טופלה באופן מיידי. במפעל קיימות מערכות הגנה והתראה מהמתקדמות בעולם, אשר הוכיחו את עצמם במקרה זה ולא נגרם כל נזק".

לכתבה מקורית

 

 חבר מזרע המציא פטנט נגד גניבות של כבלי מתכת

 פטנט חדשני לסיכול גניבות כבלי מתכת הצליח, בתוך חודשים, להפחית לאפס את נזקי גניבות הכבלים בעמק יזרעאל. כך גילה בשבוע שעבר זהר קטרון, קיבוצניק וחשמלאי ממזרע, שהמציא את הפטנט.

מדובר במערכת פשוטה המותקנת על כבל חשמל היקפי שמקיף כל יישוב. בכל מקרה של חיתוך בכבל נשלחת הודעת אס-אם-אס למוקד הביטחון של המועצה האזורית ולרכז הביטחון של היישוב, ובתוך כמה דקות יוצא רכב ביטחון שמקיף את שטח היישוב עד שאנשיו מאתרים את גנבי הכבלים והברזל.

"מאז התקנת המערכות נעשו ארבעה ניסיונות לגנוב כבלים ביישובים וכולם סוכלו. הגנבים ראו את רכבי הביטחון ונמלטו", מסכם אייל בצר, ראש המועצה האזורית עמק-יזרעאל.

 

קישור לכתיבה המקורית

 

UA-91167522-1